Thermal, Optical and Mechanical Properties of Glass Fiber Reinforced Polycarbonate Sheets

Author:

Year-Number: 2022-2
Number of pages: 117-122
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

Polikarbonat polimerler termoplastik özelliklere sahiptir. Bu nedenle geri dönüştürülebilir. Kullanım sıcaklığı -40/+120°C'dir. Amorf bir yapıya sahiptir, termoplastik polimer çok şeffaf bir yapıya sahiptir. Kendi sınıfında en iyi darbe dayanımına sahip polimerlerden biridir. Tek vidalı ekstrüzyon yöntemi ile farklı formlara dönüştürülebilir ve masterbatch kullanılarak renklendirilebilir. Polikarbonat levhalar hafif olmaları ve kolay uygulama özelliğinden dolayı sera, dekorasyon, yapı malzemeleri gibi farklı sektörlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Örneğin yapı sektörü çok cidarlı levha formunu veya düz levha formunu tercih edebilir. Yapı sektöründe bu levhalar genellikle kapalı alanlarda çatı kaplaması olarak kullanılmaktadır. Çok cidarlı levhalar, çatı kaplamalarında kapalı alanlarda ısıyı iletebilmeleri, kar ve rüzgar yüklerini taşıyabilmeleri nedeniyle önem kazanmaktadır. Çok duvarlı levhalar tek vidalı ekstrüzyon yöntemiyle üretilir.

Bu çalışmada, 6 mm kalınlığında polikarbonat levhalar elde edilmiş ve çok duvarlı levhalar üzerinde cam elyaf takviyesi ile termal, optik ve mukavemet özelliklerindeki değişimler gözlemlenmiştir. Elde edilen polikarbonat levhalar üzerinde 360-780nm arasında yansıma ölçümleri, ışık geçirgenliği, termal, pus, yaşlanma testi yapılmış ve sonuçlar incelenmiştir.

Keywords

Abstract

Polycarbonate polymers have thermoplastic properties. Therefore, it is recyclable. Usage temperature is -40/+120°C. It has an amorphous structure, the thermoplastic polymer has a very transparent structure. It is one of polymers with the best impact resistance in its class. It can be transformed into different forms with the single screw extrusion method and they can be colored by using colored masterbatches. Polycarbonate sheets are often preferred in different sectors such as greenhouse, decoration, building materials due to their light weight and easy application feature.

 For example, building industry may prefer multi-wall sheet form or solid sheet form. In building industry, these sheets are generally used as a roof covering for indoor areas. Multi-wall sheets gain importance due to their ability to transfer heat in closed areas and to carry snow and wind loads in roof coverings. Multiwall sheets are produced by single screw extrusion method. In this study, 6 mm thick polycarbonate sheets were obtained and changes in thermal, optical and strength properties were observed with glass fiber reinforcement on multiwall sheets. Transparent colored polycarbonate sheets colored with colored masterbatch were obtained by adding glass fiber in different proportions. Thermal, light transmittance, haze, aging test, reflectance measurements between 360-780nm were made on the obtained polycarbonate sheets, and the results were examined.

Keywords