Makale Türleri


Makale Türleri

 

Aşağıdaki kategorilere giren katkılar yayınlanmak üzere değerlendirilecektir:

Orijinal makale, İnceleme (derleme) makalesi, Haberler ve bakış açıları, Başyazı, Kısa iletişim, Yazışma, Editöre mektup. Lütfen gönderiminizi yaparken seçenekler listesinden uygun makale türünü seçtiğinizden emin olun. Özel sayılara katkıda bulunan yazarlar, bu listeden özel sayı makale türünü seçmelerini sağlamalıdır.

 

  1. Orijinal Makaleler

Buradaki orijinal makaleler, orijinal biyomedikal araştırma sonuçlarının bilimsel raporlarıdır. Metin; özet, giriş, gereç ve yöntemler, sonuçlar, tartışma, teşekkür, şekil açıklamaları, tablolar, özet ve 50 adede kadar kaynakça ile hazırlanmalıdır.

 

  1. İnceleme (derleme) Makaleler

Genel olarak dergimize gönderilen tüm derleme yazıları davetiye ile yapılmalıdır. Özet, en az 3 anahtar kelime, 100 adede kadar kaynak ve özet ile yazılmalıdır. Özgeçmiş (CV) destek materyali olarak sağlanabiliyorsa, inceleme sürecini başlatmayı düşünmek istiyoruz.

 

  1. Diğer Gönderiler

 

    Editöre Mektuplar, Biomedical Journal'da son altı ay içinde (üç yayınlanmış sayı) yayınlanmış bir makaleye yanıt olarak gönderilmelidir. Metin, bir tablo veya şekil (toplam) ve en fazla 5 kaynak ile 300 kelime ile sınırlıdır.

    Haber ve bakış açıları genellikle editörler tarafından istenir. Farklı bir bakış açısıyla ve mevcut araştırmanın önemini vurgulayan kısa bir inceleme sunmalıdırlar. Metin en fazla bir şekil olmak üzere 1000 kelime ile sınırlıdır.

    Kısa iletişimler, klinik veya teknik sonuçların kısa sunumlarının veya biyomedikal bilimlerdeki ön sonuçların hızlı bir şekilde yayınlanması içindir. Metin 1500 kelime ile sınırlıdır, özet 150 kelimeden fazla, en fazla iki şekil veya tablo ve 20'den az kaynak içerir.

    Yazışma, kısa yorumları, ilgili iletişimleri ve kısa raporları içerir. Metin, en fazla bir şekil veya tablo ve en fazla 5 kaynakça olmak üzere 500 kelime ile sınırlıdır.